طرح صنعتی چیست؟

طرح صنعتی چیست؟

تعریف طرح صنعتی
هر گونه تغییری که در شکل ظاهری محصول صنعتی به وجود آید مثل تغییر و ترکیب رنگ ها و خطوط اشکال سه بعدی را طرح صنعتی می گوییم .
در حالت کلی هر گونه تغییر در شکل ظاهری محصولات صنعتی به گونه ای که متوجه تغییرات فنی و اختراع یک محصول جدید نباشد را یک طرح صنعتی می گوییم .
به عنوان مثال : یک دوش حمام را در نظر بگیرید ، اگر صرف نظر از تغییرات احتمالی در ابزار فنی این دوش شکل سر دوش آن که در ابتدا گرد است ، به صورت مستطیلی تولید شود این تحول را یک طرح صنعتی در نظر می گیریم .

علت اهمیت ثبت طرح صنعتی
به دلیل داشتن حق مالکیت نسبت به طرح صنعتی که این اجازه را به کسی نمی دهد که از طرح صنعتی مالک اصلی استفاده شود . در کل ثبت اختراع ، ثبت برند  ویا ثبت شرکت هر کدام امتیازاتی دارند که تنها با ثبت می توان به این امتیازات دسترسی داشت .

کدام طرح صنعتی قابل ثبت است ؟
از ویژگی های طرح های صنعتی می توان به جدید و نوین بودن آن اشاره کرد . یعنی به گونه ای است که وقتی مشتری یا کاربر به آن نگاه می کند ، نتواند آن را بدیهی و مشابه طرح های دیگر بداند .
طرح هایی که قابلیت ثبت ندارند از این قبیل هستند :

  •  طرح های تکراری و غیر اصیل
  • طرح های که وابسته به عملکرد فنی محصول هستند
  • طرح های شامل نشان رسمی و دولتی مثل هلال احمر و صلیب سرخ
  • طرح های ضد مذهبی و مخالف عرف جامعه

برای ثبت طرح صنعتی متقاضی می تواند به سایت مالکیت فکری مراجعه کند و بعد از تکمیل فرم و پیوست مدارک لازم ، به اداره ی مالکیت صنعتی ارسال کند .


حقوق تمامی مطالب وبسایت متعلق به ثبت شرکت لوتوس می باشد.